Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu Kielce - Centrum Medycyny i Estetyki
18653
page,page-id-18653,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.7.4,vc_responsive
ginekologia estety

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób nieoperacyjny zniwelować wstydliwy problem dotyczący nawet co drugiej Polki.

Problem nietrzymania moczu dotyczy aż 24% kobiet w wieku od 18 do 48 lat, około 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Przyjmuje się też, że dolegliwość ta dotyka 50% osób w podeszłym wieku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy (mięsni Kegla), które nie kurczą się prawidłowo i nie zaciskają cewki moczowej. Spowodowane może być również rozciągnięciem pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. W efekcie dochodzi do bezwiednego wyciekania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wyciekaniu moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Początkowo problem pojawia się przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie może powodować mimowolne moczenie. W najcięższych przypadkach nawet w spoczynku pacjentka traci kontrolę nad utrzymaniem moczu.

Wskazania

 • zwiotczałe i rozluźnione mięśnie, które podtrzymują pęcherz w naturalnej dla niego pozycji
 • obniżony pęcherz i zmiana jego kąta w stosunku do cewki
 • brak kontroli nad zatrzymywaniem moczu

Przebieg zabiegu

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonywany bez znieczulenia. Nie wymaga on ze strony Pacjentki żadnego dodatkowego przygotowania, natomiast cała procedura zajmuje nie więcej niż 30 minut.
Leczenie wysiłkowego nieotrzymania moczu polega na przywróceniu napięcia i sprężystości mięśni dna miednicy oraz górnej ściany pochwy. W tym celu stosujemy metodę leczenia laserem, który stymuluje namnażanie włókien kolagenowych oraz sprzyja obkurczaniu istniejących tkanek poddanych zabiegowi. Metoda prowadzi przede wszystkim do wzmocnienia powięzi wewnątrzmiedniczej, ścian pochwy oraz całego obszaru ujścia cewki moczowej, co powoduje zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej oraz przywraca jej prawidłową funkcjonalność.

Efekty

Na pełen efekt leczenia należy poczekać 4 do 6 tygodni. Po tym okresie u zdecydowanej większości pacjentek dochodzi do wyraźnego zmniejszenia się problemu, a często całkowitego ustąpienia objawów nietrzymania moczu. Tym samym poprawia się komfort życia, wraca pewność siebie i satysfakcja z kontaktów intymnych. Dla podtrzymania efektów zabiegu jak najdłużej, rekomendujemy rozpoczęcie regularnych ćwiczeń mięśni Kegla.

Zalecenia po zabiegu

Pacjentka może wrócić do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Po zabiegu przez kilka dni może wystąpić przesięk surowiczy wymagający stosowania podpasek. Przez kilkanaście dni po zabiegu należy unikać stosunków płciowych.

Przeciwwskazania

 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
 • aktywna menstruacji
 • okres ciąży lub połogu
 • aktywne infekcje w obrębie pochwy
 • nieuregulowana cukrzyca
 • choroba nowotworowa
 • aktywny stan zapalny pęcherza moczowego
 • zranienia, owrzodzenia lub odleżyny śluzówki ścian i przedsionka pochwy;
 • przyjmowanie leków światłouczulających (np. retinoidy, tetracykliny, wyciąg z dziurawca lub nagietka)

Zapisz się